ترفندهای عالی برای تمیز کردن وسایل و ظروف پلاستیکی

 

یکی از نگرانی های خانم های خانه دار را می توان کدر شدن ظروف پلاستیکی دانست. در این قسمت از مقالات خانه داری زیباسازان قصد داریم به معرفی شیوه منحصر به فرد برای تمیز کردن لکه های زرد و یا کدر از روی ظروف پلاستیکی بپردازیم.

3 شیوه برای تمیز کردن لکه زرد و کدر از روی وسایل پلاستیکی

در اکثر خانه ها وسایل ساخته شده با پلاستیک سفید وجود دارد که متاسفانه پس از گذشت زمان تغییر رنگ می دهند. کدر شدن ظروف پلاستیکی از معضلات شایع به شمار می رود. عوامل متعددی می تواند در زرد شدن ظروف پلاستیکی تاثیرگذار باشد. نور مستقیم نور آفتاب، کهنه شدن، حرارت وسایل گرمازا، کثیفی و ... از جمله موارد موثر در تغییر رنگ ظرف و وسایل پلاستیکی به شمار می روند. شایان ذکر است در مواردی که تغییر رنگ ظروف و وسایل پلاستیکی ناشی از تغییرات شیمیایی درون آن باشد، پاکسازی آن تقریبا غیرممکن است.

برای جلوگیری از افزایش تغییر رنگ وسایل و ظروف پلاستیکی می توانید از آب اکسیژنه، مایع سفید کننده (وایتکس)، آب، صابون، اسکاچ، اسکاچ نایلونی و ... استفاده نمایید. در ادامه به معرفی راهکار برای حل این مشکل خواهیم پرداخت. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

 

برای رهایی از لکه های روی وسایل و ظروف پلاستیکی مراحل زیر را انجام دهید :

شیوه اول :

در ابتدا ظرفی پر از آب گرم و صابون تهیه کرده و سپس پلاستیک را به مدت 10 دقیقه در آن بخیسانید. حال با استفاده از یک اسکاچ نایلونی، پلاستیک را خوب و محکم بشویید. در آخر برای از بین بردن لکه و سیاهی، پلاستیک مورد نظر را با آب سرد بشویید. توصیه می شود برای سفید شدن قسمت های زرد پلاستیک مقداری آب اکسیژنه روی پلاستیک ریخته و بگذارید 2 ساعت بماند، سپس آن را با اسکاچ بشویید. هم چنین می توانید پلاستیک زرد شده را به مدت 30 دقیقه درون ترکیب زیر قرار داده و بعد با آب سرد خوب بشویید. بهتر است بگذارید پلاستیک با هوای آزاد خشک شود.

ترکیب : 4 قاشق غذاخوری مایع سفید کننده + 4 پیمانه آب گرم

شایان ذکر است اگر زردی پلاستیک به طور کامل از بین نرفت، می توانید مراحل بالا را مجدد تکرار نمایید.

شیوه دوم :

از این شیوه می توانید برای تمیز کردن وسایل پلاستیکی که بزرگ هستند و قابلیت جابجایی ندارند نیز استفاده نمایید.

مرحله 1 : مقداری آب و 1 فنجان جوش شیرین را ترکیب کرده و از آن خمیری نسبتا سفت تهیه نمایید. حال با کمک یک اسفنج، خمیر را بر روی نقاط کدر و زردی پلاستیک به آرامی بکشید. اجازه دهید تا خوب مواد روی پلاستیک خشک شوند. در این ترکیب می توانید به جای آب از سرکه نیز استفاده نمایید. اگر چه جوش شیرین را می توان یکی از سفیدکننده های طبیعی دانست، اما بعضا دیده دیده می شود برای اثربخشی بهتر از سرکه به جای آب در این ترکیب استفاده می شود.

مرحله 2 : ترکیب 2 قاشق غذاخوری مایع سفید کننده و آب را تهیه کرده، سپس با استفاده از پارچه تمیز این ترکیب را بر روی زردی پلاستیک بمالید. حال حدود 4 ساعت زمان لازم است تا مایع بر روی پلاستیک مورد نظر خشک شود. در نهایت می توانید با استفاده از پارچه مرطوب، ترکیب را از روی پلاستیک تمیز نمایید.

مرحله 3 : در آخر به خمیر دندان و اسفنج نیاز داریم. بر روی اسفنج، مقداری خمیردندان ریخته و روی قسمت قسمت زردشده در پلاستیک بکشید. توجه داشته باشید که حرکات دست شما به صورت دایره ای باشد به گونه ای که تمام قسمت های زرد شده را پوشش دهد. در آخر خمیردندان را از روی پلاستیک به آرامی تمیز نمایید.

 

شیوه سوم :

این شیوه بیشتر برای وسایل و ظروف پلاستیکی کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا از ترکیب اکسیدان مو با آب به جای جوش شیرین استفاده می شود. با استفاده از دستکش، ترکیب به دست آمده را بر روی زردی پلاستیک بکشید. سپس روی وسیله مورد نظر را به خوبی با نایلون یا سلفون بپوشانید. در نهایت به نور لامپ UV و یا نو خورشید نیاز خواهید داشت. در صورتی که امکان انتقال وسیله مورد نظر به فضای باز وجود دارد، آن را مستقیما زیر نور آفتاب قرار دهید در غیر این صورت از نور لامپ استفاده نمایید. لامپ را باید به گونه ای تنظیم نمایید که نور به همه قسمت های وسیله بتابد. شایان ذکر است که زمان اتمام این فرآیند بین چند ساعت تا چند روز متغیر است. و به عواملی هم چون میزان زردی پلاستیک، اندازه وسیله مورد نظر و ... بستگی دارد. در نهایت گفتنی است که این روش ممکن است بای تمام وسایل پلاستیکی کاربرد نداشته باشد. توجه داشته باشید قرار دادن وسیله در معرض نور داغ خورشید می تواند سبب بدتر شدن زردی پلاستیک شود. برای مشاهده انواع لوازم خانه و آشپزخانه زیباسازان به سایت www.zibasazan.ir مراجعه نمایید.

نظر خود را ارسال کنید
top