مصاحبه اختصاصی با مدیرعامل

مصاحبه اختصاصی با مدیرعامل

بنام زیبا ساز هستی

گفتگو با مهندس حسن شوندی مدیر عامل شرکت زیباسازان

برقراری روابط مطلوب با شبکه های توزیع و مشتریان ،‌کیفیت و تمایز سه شاخه اصلی موفقیت شرکت زیبا سازان

حسن شوندی موسس و مدیر عامل شرکت زیبا سازان هستم متولد 51، لیسانس روانشناسی و کارشناسی MBA از دانشگاه شهید بهشتی تهران، که البته فعالیت در این شاخه از صنعت را به صورت تجربی از 76 آغاز کردم. قبل از ورود به عرصه تولید محصولات پلاستیکی به مدت 4 سال در کار فروش این محصولات بودم.

آقای شوندی به عنوان یک مدیر موفق از چه شیوه ها و شاخصه های مدیریتی استفاده کرده اید که نام زیبا سازان در صنایع پلاستیک و لوازم خانگی مطرح است؟

مهمترین عامل پشتکار می دانم، اگر چه پشتکار به تنهایی کافی نیست.

عوامل خوشنامی و محبوبیت برند زیبا سازان در بازار های این صنعت چیست؟

ضمن تشکر از حسن نظر شما، باید عرض کنم که در میان تمام عوامل و شاخصه های برند سازی، برقراری روابط مطلوب با شبکه های توزیع و مشتریان، کیفیت و تمایز، سه شاخه اصلی کار ما بوده است اگر چه من معتقدم که ما هنوز به آن ایده آل خودمان نرسیده ام و هنوز باید در جستجوی راه های نرفته و پدیدآوردن رویدادهای جدید باشیم.

تعداد پرسنل شما چند نفر است و جایگاه نیروی انسانی در نزد شما کجاست؟

حدود 250 نفر به طور مستقیم در مجموعه ما شاغل اند که 300 نفر هم پرسنل کارگاه های اقماری و شاغلین در منزل (در راستای کارآفرینی شرکت زیبا سازان ) به این رقم اضافه می شود. البته پیمانکاران و قطعه سازها را به این مجموعه اضافه کنیم، این رقم به بالاتر از 2 هزار نفر می رسد.

من همواره پیرو این تفکر بوده ام که نیروی انسانی هر مجموعه، بزرگترین سرمایه آن مجموعه است و همیشه عطش استفاده از افراد با هوش، متخصص و کارآمد را داشته ام. اگر چه به عنوان یک نقد حاشیه ای شکوه دارم از جامعه مان که از نظر آماری در سطح پایینی از این لحاظ قرار داریم.

مهندس شوندی، برنامه و دیدگاه شما برای بازارهای صادراتی به چه صورت است؟

در ادبیات تجارت، صادرات کالا به این شمایلی که هم اکنون در بسیاری از شرکت ها می بینیم صادرات نامیده نمی شود بلکه یک نوع (فروش پیله وری) است. واقعیت این است که من شخصاً به دنبال چنین فروشی نمی توانم وقت بگذارم. صادرات به مفهم یک فروش پایدار و پیوسته با یک ساختار تعریف شده و قابل تشخیص است. صرف اینکه من در طول سال چند کانتینر به کشور دیگر بفروشم صادرات نیست. کما اینکه برای خود من هم اتفاق افتاده است. به طور کلی صادرات امری بسیار حساب شده و کارشناسی شده و به دنبال شرایط و بسترسازی های سیاسی روی می دهد. یعنی تا بسترهای سیاسی بین کشور ها فراهم نشود، شما اگر نخبه ترین تولید کنند هم باشید نمی توانید به طور پایدار و منسجم به کشورهدف صادرات داشته باشید. بنابراین من سعی می کنم حالا که ساز و کارهای لازم وجود ندارد پاسخگوی نیاز داخل باشم، کما اینکه نیاز داخلی بسیار گسترده بوده و ظرفیت های بسیاری در بازار های کشور خودمان وجود دارد. متاسفانه امکان فراهم سازی زمینه های صادرات پایدار و بلند مدت در بدنه دولت وجود ندارد. حال ممکن است یک بار بر حسب وظیفه و جایگاه، وعده ای بدهد یا طرحی ارائه دهد اما بدنه سیستم چنین ظرفیتی ندارد، چرا که اهمیت موضوع را درک نمی کند تفکر، تفکر صنعتی و توسعه ای نیست. مخلص کلام اینکه باید فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم و گرنه بار ما با این روند به منزل نمی رسد.

در پایان چنانچه صحبتی با مخاطبان این نشریه دارید بفرمایید

من به شدت تأکید دارم که سرگذشت و تفکرات بزرگان جهان باید مورد مطالعه همه ما قرار گیرد. مطالعه اندیشه های اندیشمندان اقتصادی، بزرگان دنیای صنعت و تجارت و حتی مطالعات غیر مرتبط با صنعت و اقتصاد می تواند تأثیر بسیار بارزی بر رشد و موفقیت یک فرد و یک مجموعه داشته باشد. ضمن آنکه از افرادی که صرفاً تجربه گرا هستند توصیه می کنم مطالعه و دانش را دست کم نگرفته و از این پتانسیل عظیم استفاده کنند چرا که ترکیبی از این دو عامل موجب بزرگ شدن یک سازمان می شود.

نظر خود را ارسال کنید
نظرات
9 مهر 1397 - 01:42 ق.ظ
عالی
25 بهمن 1398 - 09:01 ق.ظ
جنس پلاستیک های مصرفی از چه نوعی هستش؟!!
4 خرداد 1399 - 03:55 ب.ظ
به امیدموفقیت های‌روز افزون‌برای مجموعه زیباسازان
top