اقدام به پرداخت

معرفی سالم ترین ظروف آشپزخانه برای نگهداری موادغذایی

 

در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع ظروف آشپزخانه بپردازیم که بتوان مواد غذایی را در آن ها نگهداری کرد. ظروف مخصوص نگهداری مواد غذایی باید ویژگی هایی خاصی داشته باشند که لازم است آن ها را بدانید.

یکی از مهم ترین دغدغه های بشر امروزی را می توان تغذیه سالم و حفظ بهداشت مواد خوراکی دانست. به همین خاطر همه ی ما باید با بهترین شیوه نگهداری مواد غذایی آشنا باشیم. چرا که اگر نگهداری از مواد غذایی به درستی انجام نشود، می تواند سبب تغییر در بافت آن شود. در همین راستا انتخاب ظرف مناسب برای نگهداری غذا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین سبب قصد داریم در این مقاله به بررسی بهترین ظروف برای نگهداری مواد غذایی بپردازیم. به همین خاطر گفت و گویی با یکی از بهترین متخصصان بهداشت مواد غذایی داشته ایم. جناب آقای دکتر آراسب دباغ مقدم در این مقاله نکات مهمی را بیان کرده اند. برای آشنایی با نکات خانه داری می توانید مطالب را در سایت زیباسازان دنبال نمایید.

بر خلاف باور عموم همه ی ظروف پلاستیکی عرضه شده در بازار، از جنس پلاستیک نمی باشند. گفتنی است که در صنایع پلیمر از هر نوع پلاستیک برای مصارف و کاربرد ویژه و منحصر به فردی استفاده می شود. جالب است بدانید پلاستک انواع مختلفی داشته که هر یک با نام های خاصی شناخته می شوند.

شاید برای شما هم سوال باشد که آیا ظروف آشپزخانه از نوع پلاستیکی می توانند برای نگهداری مواد غذایی مطلوب باشند یا خیر. در پاسخ به این سوال باید بگوییم انواع ظروف پلاستیکی که علامتی مانند چنگال و قاشق دارند، می توانند برای نگه داشتن مواد غذایی گزینه ی مناسبی به نظر برسند. اما باید این موضوع را هم در نظر بگیرید که اینگونه از ظروف پلاستیکی را نباید به صورت مستقیم حرارت داد. چرا که مولکول های آن آزاد شده و همراه با غذا وارد بدن انسان می شوند. ب همین خاطر می توانند باعث بروز بیماری های جسمی و حتی افسردگی شوند.

کدام ظروف آشپزخانه برای گرم کردن غذاها مناسب هستند؟

اگرچه ظروف پلیمری می توانند به عنوان یکی از بهترین نمونه های ظروف آشپزخانه برای نگهداری غذاها انتخاب شوند، اما برای گرم کردن غذاها نباید استفاده کرد.

ظروفی مخصوص گرم کردن مواد غذایی تولید شده اند که می توان از آن ها برای گرم کردن غذاها در ماکروفر استفاده نمود. این ظروف می توانند امن ترین محفظه ها برای گرم کردن باشند.

غذا و میوه ها را با کدامیک از ظروف آشپزخانه داخل یخچال قرار دهیم؟

برای نگهداری انواع غذاها و میوه جات در یخچال، بهتر است از ظروفی استفاده کنید که درب آن ها به طور کامل بسته شود و هوا هم نتواند به داخل آن وارد شود. البته اگر می خواهید مواد غذایی موجود در یخچال در بهترین حالت باشند، بهتر است نهایتا در طی دو الی سه روز مصرف شوند.

نکاتی در مورد ظروف پلاستیکی نگهدارنده ی مواد غذایی

اگر می خواهید مواد غذایی مصرفی خود را درون یخچال نگهداری کنید، بهتر است ظرفی انتخاب نمایید که ابعاد آن متناسب با حجم مواد غذایی باشد. در حقیقت هر نوع ظروف آشپزخانه را که برای نگهداری مواد غذایی درون یخچال انتخاب می کنید، باید حدالامکان کوچک باشند. چرا که در این صورت هوای سرد یخچال راحت تر به داخل مواد غذایی می رسد و آن ها را تازه نگه می دارد.

همچنین ظروف پلاستیکی که برای نگهداری انواع مواد غذایی در یخچال استفاده می شوند، باید فاقد هرگونه خط و خش باشند. به بیان دیگر باید خیلی در مورد بهداشت این وسایل حساس باشید. چرا که ممکن است باعث انتقال انواع میکروب ها و عوامل بیماری زا به مواد غذایی شوند. همچنین ورود هوا به داخل ظرف را آسانتر می کنند.

حتی توصیه می شود از یک ظرف پلاستیکی به مدت طولانی برای گرم کردن مواد غذایی استفاده نشود. زیرا تغییر رنگ داده و از کیفیت آن ها کاسته می شود.

 

درباره نگهداری صحیح از لبنیاتی هم چون پنیر و ماست چه راهکاری دارید؟ در این مورد توصیه می شود لبنیات در ظروف کارخانه ای آن نگهداری شوند. چرا که در غیر این صورت ممکن است به علت پایین بودن Ph مشکلاتی را ایجاد کند. هم چنین شایان ذکر است که با جابجایی و تغییر ظروف نگهداری لبنیات می تواند باعث کپک زدگی و انتقال میکروب های بیماری زا شود. بهترین راهکار این است که مواد لبنیاتی را به صورت حجم کم خریداری کرده و در نهایتا چند وعده مصرف نمایید. در این صورت دیگر از بابت نگهداری لبنیات نیز نگرانی نخواهید داشت.

آقای دکتر! نظر شما درباره بهترین شیوه نگهداری از میوه و سبزیجات چیست؟ برای نگهداری میوه و سبزیجات همواره توصیه می شود از ظروف حاوی نماد Food Grade استفاده شود. شایان ذکر است که برخی از میوه و سبزیجات را می توانید درون پارچه نخی تمیز گذاشته، سپس در ظروف آشپزخانه درب دار قرار داده و در یخچال نگهداری نمایید. گفتنی است که نگهداری برخی از میوه ها مانند موز در یخچال نه تنها باعث افزایش ماندگاری آن ها نمی شود، بلکه می تواند منجر به تغییر رنگ، مزه، ظاهر و کیفیت میوه نیز شود. به همین خاطر برای نگهداری موز می توانید آن را درون کیسه پلاستیکی گذاشته و از جایی آویزان نمایید. در آخر پیشنهاد می شود برای نگهداری میوه و سبزیجات و پیشگیری از تغییر بافت در میوه، از طبقات پایینی یخچال که گرم تر اند استفاده نمایید.

مناسب ترین ظروف آشپزخانه برای نگهداری مواد غذایی

آیا شما با این صحبت که گفته می شود بهترین ظروف برای نگهداری مواد غذایی، ظروف شیشه ای و ظروف چینی هستند، موافقید؟ البته، مناسب ترین ظرف برای نگهداری مواد غذایی را می توان ظروف آشپزخانه شیشه ای و چینی دانست. توجه داشته باشید گاهی ممکن است ترکیبات ظروف به داخل غذا نفوذ کنند و یا بعضا مواد غذایی به داخل ظرف رسوخ کنند که این مورد اهمیت چندانی ندارد. شایان ذکر است برخی از ظروف همانند ظروف آشپزخانه مسی می توانند سبب تغییراتی در غذا شده و حتی مسمومیت افراد را به دنبال داشته باشند. به عبارت دیگر با ریختن مواد اسیدی و ترش در ظروف مسی، مس ظرف می تواند وارد غذای شما شود. اما در ظروف شیشه ای و چینی شاهد نفوذ ترکیبات ظرف به داخل مواد غذایی نیستیم و به همین خاطر از ظروف چینی و شیشه ای به عنوان ظروف آَشپزخانه ایمن در آشپزی یاد می شود.

از جناب دکتر درباره ی استفاده از کیسه های فریزر برای نگهداری مواد غذایی سوال شد، در ادامه به بیان پاسخ ایشان خواهیم پرداخت. در این زمینه فرمودند برای نگهداری از مواد غذایی توصیه می شود از ظروف و وسایلی استفاده شود که دارای علامت Food Grade باشد.(ظروف و لوازم فود گرید) از این رو کیسه های فریزر نیز باید دارای این علامت باشند تا به سلامت غذا آسیب نرسانند. شایان ذکر است در فروشگاه ها و مراکز خرید بزرگ در سطح شهر می توانید کیسه های فریزر مخصوص به هر ماده غذایی را خریداری نمایید. برای نمونه به تازگی در بازار شاهد عرضه ی کیسه فریزرهای مخصوص نگهداری نان هستیم که بر روی آن ها سوراخ هایی برای تبادل هوا و حفظ کیفیت نان تعبیه شده است. در آخر ایشان خاطرنشان کردند که برای حفظ سلامت خانواده ها بهتر است از کیسه فریزرهای مخصوص و دارای علامت Food Grade (ظروف و لوازم فود گرید) برای نگهداری مواد غذایی استفاده نمایند.

Leave your comment
top