چرا باید از بانکه و ظروف شیشه ای در آشپزخانه استفاده کنیم؟

 

کاربرد بانکه و ظروف شیشه ای در آشپزخانه

همان طور که همه می دانیم برخی از شرکت های تولیدکننده مواد غذایی از ظروف شیشه ای برای نگهداری مواد غذایی استفاده می کنند. در هنگام خرید از سوپرمارکت ها با ظروف و بانکه شیشه ای انواع مواد غذایی هم چون مربا، لبنیات، سس و ... مواجه شده ایم. شایان ذکر است پس از اتمام مواد غذایی می توانید این ظروف و بانکه شیشه ای را شسته و مجدد از آن برای نگهداری مواد غذایی در آشپزخانه استفاده نمایید.

نگهداری مربا و ترشی در ظروف شیشه ای

یکی از کاربردهای مهم بانکه و ظروف شیشه ای را می توان نگهداری انواع مربا و ترشی درون آن دانست. بسیاری از خانه های کدبانو و هنرمند در فصول مختلف سال اقدام به تهیه مربا و ترشی خانگی می کنند. شایان ذکر است بانکه و ظروف شیشه ای یکی از گزینه های مناسب برای نگهداری مربا و ترشی به شمار می روند. در طی هفته و ماه ممکن است مواد خوراکی داخل ظرف های شیشه ای متعددی مانند مربا و ... را مصرف کرده باشید. در این صورت می توانید آن ظرف شیشه ای را شسته و مجدد برای نگهداری مواد خوراکی دیگری هم چون ترشی، عسل، مربا و ... استفاده نمایید.

نگهداری عسل و روغن طبیعی

ظروف و بانکه شیشه ای کاربردهای متعددی دارند. گفتنی است برای نگهداری عسل و روغن طبیعی نیز می توانید از ظروف و بانکه شیشه ای استفاده نمایید. همان طور که اشاره شد می توانید پس از تمام شدن مواد خوراکی درون ظروف شیشه ای، آن ظرف را شسته و مجدد از آن ظرف استفاده نمایید. بهتر است برچسب های روی ظرف شیشه ای را از آن جدا کرده، سپس اقدام به استفاده مجدد از آن نمایید. برای این منظور تنها کافیست برای چند دقیقه ظرف را درون آب ولرم قرار دهید تا برچسب به راحتی از روی ظرف جدا شود.

هنر تزیین و رنگ کردن بانکه شیشه ای

برای زیبا شدن ظروف آشپزخانه شیشه ای می توانید آن را رنگ کنید. برای این منظور می توانید از اسپری های رنگ استفاده نمایید. با کمک اسپری های رنگی می توان طرح و نقش مختلفی روی لایه بیرونی ظرف های شیشه ای ایجاد کرد. شایان ذکر است در مواقعی که اسپری رنگ در دسترس ندارید، برای تزیین ظرف های شیشه ای از ربان و طناب رنگی نیز می توانید استفاده کنید. گفتنی است برخی از بانوان ترجیح میدهند از شیشه های ساده و بدون رنگ برای نگهداری مواد خوراکی استفاده نمایند. تزیین و رنگ کردن ظروف شیشه ای امری سلیقه ای می باشد.

نگهداری ادویه در ظروف شیشه ای :

از دیگر کاربردهای ظروف و بانکه شیشه ای می توان به نگهداری انواع ادویه جات در آن اشاره کرد. شیشه های مربا را می توان شست و از آن برای نگهداری ادویه استفاده کرد. بهتر است ظروف نگهدارنده ادویه در یک مدل و اندازه باشند.

استفاده از بانکه شیشه ای به عنوان جا حبوبات :

از ظرف های شیشه ای بزرگتر می توانید به عنوان جا حبوبات نیز استفاده کنید. شیشه های کشک و سس گزینه مناسبی برای نگهداری انواع حبوبات محسوب می شوند. همان طور که در بخش قبل بیان شد می توانید با روش های ساده ظرف شیشه ای را تزیین نمایید. برای مشاهده و خرید ظروف و بانکه های زیباسازان اینجا را کلیک کنید.

 

درست کردن گلدان زیبا با شیشه های نوشابه :

برای نگهداری گل و گیاه می توانید از بطری و شیشه های با بدنه کشیده تر استفاده نمایید. بطری های نوشابه گزینه مناسبی برای این منظور به حساب می آیند. برای هر چه زیباتر شدن دکوراسیون منزل خود می توانید با کمی خلاقیت از وسایل ساده و ارزان قیمت استفاده نمایید. لذت تزیین خانه آشپزخانه با وسایل ارزان و حتی دور ریختنی بسیار لذت بخش است.

مزایای استفاده از ظروف و بانکه های شیشه ای :

ظروف شیشه ای، از جمله ظروف مناسب برای نگهداری انواع مواد غذایی شناخته می شوند. از ترکیب شدن مواد غذایی با جنس بدنه جلوگیری به عمل می آورند. از این رو با نگهداری مواد غذایی در ظروف شیشه ای هیچ گونه تغییر رنگ، بو و مزه در آن ماده خوراکی مشاهده نمی شود. از زمان های قدیم نیز برای نگهداری آب از پارچ و ظروف شیشه ای استفاده می کردند که هم ظاهر زیبا داشته و هم سبب تغییر مزه در آب نمی شده است. شایان ذکر است امروزه شاهد طیف وسیعی از بطری های آب آشامیدنی در طرح و رنگ های مختلف هستیم.

به کارگیری بانکه و ظروف شیشه ای برای نگهداری زعفران :

بسیاری از خانم های کدبانو و باسلیقه از زعفران برای عطر و طعم دادن به غذاها و نوشیدنی ها استفاده می کنند. در واقع یکی از ارزشمندترین و گران قیمت ترین مواد غذایی در هر منزل را می توان زعفران دانست. توصیه می شود برای نگهداری زعفران از ظرف شیشه ای کوچک درب دار استفاده شود. شایان ذکر است برای نگهداری ادویه ها به خصوص ادویه های عطردار هم چون دارچین، زعفران و ... بهترین گزینه ظروف و بانکه شیشه ای می باشد. در ساخت درب برخی از ظرف های شیشه ای از مواد سیلیکونی استفاده می شود که باز و بسته کردن درب ظرف را برای افراد آسان تر می کند. در هنگام خرید بانکه، سرویس جهیزیه و ظروف پلاستیکی با تنوع بسیاری از نظر رنگ، ابعاد، طرح، برند و ... رو به رو خواهید شد.

در زمان خرید بانکه به چه مواردی باید دقت کنیم ؟

در گام اول حتما باید هدف خود از خرید بانکه را مشخص نمایید که قرار است برای نگهداری چه موادی از آن استفاده نمایید. در گام بعدی باید توجه داشته باشید که نگهداری بانکه های شیشه ای نیازمند دقت می باشد. چرا که بر اثر فشار و ضربه ممکن است بدنه ی حساس و نازک ظرف بشکند. در هنگام خرید بانکه ها حتما آن ظرف را مورد بررسی قرار دهید که هیچ گونه ترک خوردگی و لب پریدگی نداشته باشد. از خرید و استفاده از بانکه های ترک دار جدا اجتناب نمایید. چرا که تکه های ریز شیشه می توانند وارد مواد خوراکی شما شده و صدمه جبران ناپذیری وارد کنند. در صورت مشاهده هر گونه ترک خوردگی در بانکه ها حتما در زمان کوتاهی آن را تعویض نمایید.

Leave your comment
top