اقدام به پرداخت

چگونه ظروف و لوازم آشپزخانه را در کابینت بچینیم؟

 

برای افراد خوش سلیقه، چیدن ظروف و لوازم آشپزخانه در کابینت از موارد مهم به شمار می رود. بهترین راهکار برای پیشگیری از هرج و مرج در فضای آشپزخانه را می توان رعایت اصل نظم و نگهداری مرتب ظروف دانست. شایان ذکر است علاوه بر نکات طراحی، رنگ، کابینت، چیدمان و ست بودن وسایل در آشپزخانه لازم است برای دسترسی آسان به انواع لوازم آشپزخانه اصول ترتیب و نظم نیز در آشپزخانه رعایت شود. چرا که خانم های خانه دار زمان زیادی را در آشپزخانه و درست کردن غذا صرف می کنند و دسترسی راحت ظروف و لوازم آشپزخانه بسیار مهم می باشد. در این سری از نکات خانه داری سایت زیباسازان ایده هایی ارائه می گردد که در نظم دهی و چیدمان ظروف در کابینت ها کمک شایانی خواهد کرد. همیشه یادمان باشد که تغییرات کوچک، تاثیرات بزرگ ایجاد می کنند.

کاسه و بشقاب

برخی از ظروف و لوازم آشپزخانه مانند لیوان، کاسه های مربا، ظرف پنیر و ... را هر روز برای صرف صبحانه نیاز خواهید داشت از این رو بهتر است این دسته از وسایل و ظروف را در نزدیک ترین کابینت به میزصبحانه قرار دهید. کشو و یا طبقه بالای کابینت نزدیک به اپن آشپزخانه برای این منظور گزینه مناسبی هستند.

ظروف ایستاده : بهترین روش برای نگهداری این دسته از ظروف آشپزخانه، استفاده از تقسیم کننده ها می باشد. با کمک تقسیم کننده خطر سقوط و شکستن ظروفی که روی هم چیده شده اند به صفر می رسد. هم چنین در این صورت دیگر امکان چیدن ظروف بیش از ظرفیت کابینت وجود نخواهد داشت و در نهایت طول عمر بیشتری برای کابینت به همراه خواهد داشت.

 

دیس ها و بشقاب بزرگ

یکی از چالش های چیدن ظروف و لوازم آشپزخانه را می توان مربوط به دیس و بشقاب های بزرگ دانست. یکی از راهکارهای ساده این است که بشقاب های بزرگ و دیس ها را در طبقات کابینت ها به صورت افقی روی هم قرار دهید.

بشقاب های تزیینی : برخی از بشقاب های بزرگ را می توان به عنوان وسیله تزیینی در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کرد.

جای ادویه و روغن در کابینت آشپزخانه

دسترسی راحت : برای هر خانم خانه داری در هنگام آشپزی در دسترس بودن ادویه و روغن بسیار حائز اهمیت است. به همین خاطر توصیه می شود یک کابینت مخصوص را در کنار اجاق گاز به ادویه ها و روغن اختصاص دهید.

رعایت قانون بهداشت : برای جلوگیری از ریخت و پاش در آشپزخانه همواره لازم است به اصل رعایت نظم و بهداشت دقت کافی را داشته باشید. از این رو توصیه می شود از کابینت و یا کشو با ارتفاع و عمق مناسب برای نگهداری انواع ادویه، سس و روغن در کنار اجاق گاز استفاده شود.

ابزار آشپزی

اهمیت کشو در آشپزخانه : برای نظم بخشیدن به ابزار آشپزخانه می توانید از کشو استفاده نمایید. از دیرباز طراحی کشو در آشپزخانه مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است. نگهداری ابزار و لوازم آشپزخانه در کشوهای آشپزخانه، سبب نظم دهی بیشتر به آَشپزخانه می شود.

طراحی کشو : امروزه با طراحی کشوهایی با عمق کم و مسطح امکان چیدن انواع ابزار و وسایل آشپزخانه وجود دارد. با این کار به راحتی می توانید هر ابزاری که لازم دارید را پیدا کنید.

 

دکوراسیون آشپزخانه با کتاب آشپزی

کنار سینک و کابینت : از فضاهایی هم چون کنار سینک و کابینت می توانید برای نگهداری کتاب های آشپزی استفاده نمایید. این کتاب ها نقش مهمی در زیباتر شدن دکوراسیون آشپزخانه شما ایفا می کنند.

قفسه نگهدارنده کتاب : از دیگر راهکارهای نظم دادن به کتاب های آشپزی استفاده از قفسه های پایه دار می باشد. قفسه های نگهدارنده کتاب آشپزی از عناصر تکمیل کننده در آشپزخانه به شمار می روند که جلوه خاصی به محیط پیرامون شما می بخشند.

 

فضای مناسب برای آماده کردن صبحانه (ایستگاه صبحانه)

برای آن که میز صبحانه ای زیبا و خوشمزه آماده کنید نیاز به فضایی مخصوص برای نگهداری لوازم آشپزخانه و صبحانه خواهید داشت. بهتر است برای جلوگیری از ریخت و پاش، لوازم و وسایل صبحانه را در جایی به دور از میز ناهارخوری قرار دهید.

 

 

 

قابلمه و ماهی تابه :

آویزان کردن در کابینت : یکی از شیوه های نظم دادن به قابلمه ها، آویزان کردن آن ها می باشد. از ریل و میله های زیر کابینت نیز می توانید برای این منظور استفاده نمایید.

آویزان کردن روی دیوار : یکی دیگر از ایده های نظم دادن به قابلمه ها، آویزان کردن قابلمه و ماهی تابه بر روی دیوار می باشد. با استفاده از چند قلاب می توان جلوه تازه ای به آشپزخانه بخشید و قابلمه و ماهی تابه را از آن آویزان کرد.

بالای کابینت : از بالای کابینت ها می توانید برای چیدن قابلمه ها نیز استفاده نمایید. توجه داشته باشید هرگز وسایلی مانند سینی، قالب کیک و سایر لوازم شیرینی پزی را داخل فر نگهداری ننمایید. توصیه می شود یک کشو مخصوص به لوازم آشپزخانه و کیک پزی در آشپزخانه در نظر بگیرید.

 

اصول اولیه انبارداری ظروف و لوازم آشپزخانه

اصل نظم و قانون : یکی از اصول مهم در هر آشپزخانه را می توان اصل نظم و قانون دانست. سعی کنید در هنگام آشپزی هر وسیله و لوازم آشپزخانه را در جای خود قرار دهید. با این کار در واقع در زمان نیز صرفه جویی کرده اید. هم چنین به راحتی می توانید از میزان مواد خوراکی موجود در آشپزخانه آگاه شوید.

بانکه و ظروف شیشه ای درب دار : ظروف شیشه ای در دار بهترین انتخاب برای نگهداری از مواد غذایی هم چون حبوبات محسوب می شوند. ظروف شیشه ای رنگی و طرح دار می تواند در زیبا شدن آشپزخانه شما نقش مهمی داشته باشد. برای مشاهده و خرید انواع بانکه و ظروف شیشه ای زیباسازان اینجا را کلیک نمایید.

 

نظم دادن به دستمال کاغذی آشپزخانه

آویز مخصوص : برای نظم دادن به دستمال کاغذی آشپزخانه می توانید از آویز مخصوص استفاده نمایید. توصیه می شود فضایی را برای این آویز قرار دهید که ظاهر آَشپزخانه را زشت نکند اما در عین حال در دسترس شما باشد. تمیز و بدون آلودگی ماندن دستمال کاغذی آَشپزخانه در اولویت قرار دارد.

میله های مخفی : ایده دیگر این است که در یکی از کابینت های آشپزخانه خود فضایی را برای نصب میله های مخفی در نظر بگیرید. بر روی این میله ها می توانید حوله و دستمال کاغذی آشپزخانه را در جایی به دور از دید بقیه قرار دهید. شایان ذکر است کابینت زیر سینک ظرفشویی برای این منظور گزینه مناسبی خواهد بود.

 

نگهداری چاقو در کابینت و دکوراسیون آشپزخانه

ست چاقو : از کاربرد ست چاقو می توان به مرتب کردن و نگهداری از چاقو ها در طولانی مدت اشاره کرد. در این صورت پس از هر بار استفاده از چاقو می توانید آن را در محفظه مخصوص خود قرار دهید و به آشپزخانه خود نظم را هدیه کنید. هم چنین شایان ذکر است با این روش چاقو های شما دیرتر کند خواهند شد.

سطح نگهدارنده وارونه : از دیگر ترفندهای نظم دادن به چاقو ها می توان به استفاده از صفحه با شیارهای مخصوص و وارونه بر روی کابینت اشاره کرد.

کشوی نگهدارنده چاقو : برای نظم دادن به لوازم آشپزخانه بهتراست یک کشو را برای قرار دادن چاقوها در نظر بگیرید. با این کار دیگر زمان زیادی را برای پیدا کردن چاقوها صرف نخواهید کرد. هم چنین می توانید بر روی این کشو یک تخته مناسب برای برش مواد غذایی نیز تعبیه نمایید.

فضای بین اجاق گاز و کابینت : از فضای بین اجاق گاز و کابینت می توانید برای نگهداری چاقوها استفاده نمایید. در واقع با قرار دادن پایه چاقو در این فضا می توان نهایت استفاده را از کابینت آشپزخانه کرد. علاوه بر این که دسترسی به چاقوها در هنگام آشپزی راحت تر خواهد بود.

پایه نگهدارنده چاقو : از دیگر وسایل پرکاربرد در هر آشپزخانه می توان به پایه های نگهدارنده چاقو اشاره کرد. این پایه ها را می توانید به راحتی با هر سبک از آشپزخانه ای ست نمایید.

صفحات تو کار : در برخی از آشپزخانه های بزرگ، صفحات و تخته هایی در بخش زیرین کابینت به صورت توکار تعبیه می شود که قابلیت نگهداری انواع چاقو و ... را دارد. برای خرید انواع لوازم آشپزخانه زیباسازان اینجا را کلیک کنید.

Leave your comment
top