6 روش منحصربفرد نگهداری ظروف پلاستیکی

 

هر وسیله ای، برای اینکه پس از خرید بتواند دوام زیادی داشته باشد و در بسیاری از امور، نیازمندی هایمان را برطرف سازد، باید به خوبی از آن نگهداری کرد. این نگهداری شامل ترفند ها و روشی هایی می باشد که باعث می شود عمر وسیله خریداری شده زیاد شود. ظروف پلاستیکی از این قاعده مستثنی نمی باشند. هر خانم خانه داری باید روش های نوین و درست نگهداری این ظروف را بداند تا بتواند از آن در مدت زمان طولانی و با کیفیتی همانند روز اول، استفاده نماید. اغلب استفاده از این ظروف، برای نگهداری غذای باقیمانده می باشد. بنابراین این ظروف در اثر مجاورت با مواد غذایی گوناگون امکان دارد به مرور زمان، دچار فرسایش گردد. بنابراین نگهداری درست از این ظروف، کمک شایانی به عمر طولانی آن می کند. حال 6 روش فوق العاده جهت نگهداری این ظروف را با یکدیگر می بینیم:

برای گرم کردن غذا درون ظروف پلاستیکی، از مایکروویو استفاده کنیم

ظروف پلاستیکیدر اثر گرما زیاد و اشعه مایکروویو، در معرض نابودی قرار می گیرد. حال اگر این ظروف، دارای محتوای سس گوجه فرنگی یا چربی باشد، احتمال تشکیل و ایجاد حفره هایی در سطح آن می گردد. راه حل این موضوع این است که از محصولات پلاستیکی که ویژگی فود گرید ( Food Grade ) دارند استفاده نماییم. این ظروف در اثر موارد بالا دچار از هم گسستگی نمی شوند. همچنین اگر تمایل به استفاده از ظروف پلاستیکیندارید می توانید از ظروف شیشه ای در مایکروویو استفاده نمایید.

شستشوی ظروف پلاستیکی در ماشین ظرفشویی

باید دقت کنیم که این ظروف پلاستیکیرا تنها در صورتی که دارای ویژگی شستشو در ماشین ظرفشویی دارند، درون این وسیله قرار دهیم؛ زیرا بسیاری از این ظروف، در برابر گرما و شستشوی ماشین ظرفشویی تحمل ندارند و خراب می شوند. علاوه بر این، احتمال دارد پس از مدتی نتوان درب این محصولات را بست؛ زیرا این شستشو و حرارت باعث می شود درب این محصولات روی آن ها محکم نشود. همچنین باید دقت کنیم که در صورت داشتن ویژگی شستشو درون ماشین ظرفشویی، این ظروف را در طبقه بالا قرار دهیم؛ زیرا قرار دادن در طبقه پایین، باعث می شود در اثر حرارت بالا که از جانب سیستم گرمایشی ماشین ظرفشویی تولید می شود، منجر به ذوب شدن این وسایل شود.

اسپری مخصوص جهت جلوگیری از ایجاد لکه در هنگام پخت و پز

بسیاری از غذاها مانند اسپاگتی، دارای رنگ هستند که در حین پخت و پز، باعث رنگی شدن این ظروف می شوند. بهترین کار در هنگام پخت و پز درون این وسایل، این است که اسپری یا لایه ای محافظ بین این مواد غذایی و ظروف ایجاد شود تا مانع ایجاد لکه یا رنگی شدن شود. برای مثال می توان هنگام تهیه اسپاگتی، مقداری مایع درون ظرف بریزیم تا با سطح زیرین ظروف پلاستیکیفاصله ای بوجود آید تا مانع ایجاد این لکه ها شود.

نحوه شستشوی ظروف پلاستیکی رنگ گرفته

برای اینکه ظرف پلاستیکیرنگ گرفته مان را به حالت قبل برگردانیم، باید یک قاشق غذاخوری سفید کننده در یک فنجان آب گرم حل کنیم. سپس این محلول بدست آمده را درون ظرف و قسمت رنگ گرفته بمالیم و مطمئن شویم به طور کامل آن سطح را می پوشاند. سپس به مدت 30 دقیقه اجازه دهیم ظرف با محلول در تماس باشد. بعد ظرف را با آب گرم و مایع ظرفشویی می شوییم تا به حالت اولیه خود بازگردد.

راهکار از بین بردن بوی بد ظروف پلاستیکی

بهترین روش در از بین بردن بوی ظروف پلاستیکی، این است که بلافاصله پس از استفاده، آن ها را تمیز نمایید تا لکه ها از بین بروند. منطقی ترین روشی که اکثر مردم از آن استفاده می نمایند، این است که پس از استفاده، آن را با آب و مایع می شویند. اگر به این وسایل دسترسی ندارید، می توانید با دستمال، سطوح این ظروف را پاک نمایید. روش بعدی برای از بین بردن بوی ظروف پلاستیکی، استفاده از جوش شیرین می باشد. برای استفاده از جوش شیرین، ابتدا مقداری از آن را روی اسفنج بریزید و درون ظرف را به خوبی تمیز نمایید و بگذارید مقداری با ظرف در تماس باشد، سپس آن را بشویید. همچنین می توانید از روزنامه استفاده نمایید. روزنامه را تکه تکه کرده و سپس درون ظرف بگذارید. به مدت یک الی دو روز در این حالت بماند تا روزنامه به طور کامل بوی بد را به خود بگیرد؛ سپس کاغذ را در بیاورید و ظرف را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید.

پس از مدت زمان خاصی ( حدود 6 ماه ) ظروف پلاستیکی خود را تعویض نمایید

این ظروف مانند سایر وسایل، عمر دائمی ندارند و پس از مدتی استفاده دچار خرابی می شوند. بنابراین بهتر است پس از مدت زمانی استفاده از آن ها، برای تعویض این ظروف پلاستیکیاقدام نماییم.

نظر خود را ارسال کنید
top